Yurt dışına uzun süreli gidecek Türkler için rehber.

Yurtdisinda okuyacak, çalışacak, yasayacak, bir nedenle uzun sure kalacak Türk”ler için Türkiye,den ayrılmadan yapılacak hazırlık rehberi.


1- Pasaportun tüm önemli sayfalarının fotokopisi yanınızda bulunsun.
2- Pasaport’ un tüm önemli sayfalarını bir cloud uygulamasına upload edin.
3- Sahip olduğunuz TR sim kartınızın yurt dişina açık olduğunu teyit edin, bir yedeğini çıkartıp, yanınıza alin.  (yedek sim kart veriliyor) TR kartınız bozulur, telefon kaybolur, çalınır vs olursa TR ile iletişiminiz devam eder. Bankacılık işleminize devam edebilirsiniz.
4-a- Yurtdışında sms almak zaman zaman sorun oluyor, özellikle bankacılık işlemleri için, bankanın gönderdiği akıllı sms ler gelmeyebiliyor. Bu durumda bankacılık işlemi yapamayabilirsiniz. Bankaların sms siz işlem yapmaya izin veren “şifrematik” gibi cihaz yada uygulamaları var, bunlardan uygun olanı edinin.
4-b- Yurtdışında TR cep tel paketiniz hic bir ise yaramayacağından, çıkmadan once paketinizi en uygun, ekonomik olana geçirin. Varsa, kullanılmayan dk. ve GB ların devrettiği bir pakete geçin, ki TR’ye dönünce de kullanacak paketiniz olsun.
5- Guvendiğiniz birisine banka hesaplarınızı kullanması, şifre alması vs. için noterden vekalet verin. Şifreniz kilitlenirse noter parasının çok daha fazlasını telefon parası olarak verirsiniz.
6- Kredi kartınızın, banka kartınızın son kullanma tarihi siz yurt dışındayken dolacaksa, ya da kart yıpranmış ise, çıkmadan yenileyin.
7- Bankanızın, Telefon operatorünüzün, cağri merkezlerinin 444 lü numaralar dışındaki numaralarını oğrenin. Yurt dişinda 444′ lu numaralar calışmayabiliyor.
8- Yanınızda pasaport için kullanılan biometrik fotoğrafdan birkaç tane hazır bulundurun, bu fotoğrafın taranmış kopyasını bulut uygulamanıza yükleyin.
9- Bilet, vize, Voucher gibi dokümanların fotokopisini yanınıza alin, bir kopyasını bulut uygulamasına yükleyin
10- e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) şifrenizi aktif tutun.
11- Güvendiğiniz birine, Genel vekaletname verin. “Adıma kayıtlı elk, su, telefon, internet, cep tel aboneliklerini açmaya, kapamaya… resmi dairelerde işlem yapmaya….  ” diye bir vekaletname çok işinize yarayabilir…
12- Seyahat sağlığı kliniklerinden birinden gideceğiniz ülke için özel bir aşılama gerekip gerekmediğini bilgisini alın, gerekirse aşılanın.
13- Sağlık konuları… Diş kontrolü, dolgu vs. eksikleri tamamlayın, Genel sağlık kontrolü yaptırın. Aşı vs. eksiklerinizi tamamlayın, devamlı kullanılan ilaçlarınızdan tedarik edin ilave olarak Ağrı kesici, ateş düşürücü, Antibiyotikli yara kremi, ishal, kusma ilaçlarını yanınıza alın. 
14- Yeni Ehliyetinizi ve yeni Nüfus cüzdanınızı alın.