Yurt dışına uzun süreli gidecek Türkler için rehber.

Yurtdisinda yasayacak, uzun sure kalacak Turk”ler icin hazirlik rehberi.

1- Pasaportun tüm onemli sayfalarinin fotokopisi yaninizda bulunsun.
2- Pasaport’un tüm onemli sayfalarini bir cloud uygulamasina upload edin.
3- Sahip oldugunuz TR sim kartinizin yurt disina acik oldugunu teyid edin, bir yedegini cikartirip, yaniniza alin. ( yedek sim kart veriliyor ) TR kartiniz bozulur, telefon kaybolur, çalinir vs olursa TR ile iletisiminiz devam eder. Bankacilik isleminize devam edebilirsiniz.
4-a- Yurtdisinda sms almak zaman zaman sorun oluyor, ozellikle bankacilik islemleri icin, bankanin gonderdigi akilli sms ler gelmeyebiliyor. Bu durumda bankacilik islemi yapamayabilirsiniz. Bankalarin sms siz islem yapmaya izin veren “sifrematik” gibi cihaz yada uygulamalari var, bunlardan uygun olanı edinin.
4-b- Yurtdisinda TR cep tel paketiniz hic bir ise yaramayacagindan, cikmadan once paketizi en uygun, ekonomik pakete gecirin. Varsa, kullanilmayan dk. ve GB larin biriktigi pakete gecin, ki TR’ye donunce de kullanacak paketiniz olsun.
5- Guvendiginiz birisine banka hesaplarinizi kullanmasi, sifre almasi vs. icin noterden vekalet verin. Sifreniz kilitlenirse noter parasinin cok daha fazlasini telefon parasi olarak verirsiniz.
6- Kredi kartinizin, banka kartinizi son kullanma tarihi siz yurt dışındayken dolacaksa, ya da kart yıpranmis ise, yenileyin.
7- Bankanızın, Telefon operatorunuzun, cagri merkezletonin 444 lu numaralar disindaki numaralarini ogrenin. Yurt disinda 444′ lu numaralar calismiyor.
8- Yaninizda pasaport icin kullanilan biometrik fotografdan birkac tane hazır bulundurun, bu fotoğrafın taranmış kopyasını bulut uygulamanıza yukleyin.
9- Bilet, vize, Voucher gibi dokumanlarin fotokopisini yaniniza alin, bir kopyasini bulut uygulamasina yukleyin
10- e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) sifrenizi aktif tutun.
11- Güvendiginiz birine, Genel vekaletname verin. “Adıma kayıtlı elk, su, telefon, internet, cep tel aboneliklerini acmaya, kapamaya… resmi dairelerde islem yapmaya….  ” diye bir vekaletname cok işinize yarayabilir…
12- Seyahat sağlığı kliniklerinden birinden gideceğiniz ülke için özel bir aşılama gerekip gerekmedigini bilgisini alın, gerekirse aşılanın.
13- Sağlık konuları… Diş kontrolü, dolgu vs. eksikleri tamamlayın, Genel sağlık kontrolu yaptırın. Aşı vs. eksiklerinizi tamamlayin, devamli kullanilan ilaclarinizdan tedarik edin ilave olarak Agrı kesici, ateş düşürücü, Antibiyotikli yara kremi, ishal, kusma ilaclarını yanınıza alın. 
14- Yeni Ehliyetinizi ve yeni Nüfus cüzdanınızı alın.